Ako sa naučíte čokoľvek (nové)

Mám to vyskúšané a overené!

Každá nová téma sa nám môže zdať zo začiatku ťažká, prípadne nezrozumiteľná. Proste to častokrát býva španielska dedina. Hlavne ak o tejto téme počujeme prvý krát. Môže sa vám to stať aj pri štúdiu niektorého z mojich produktov. Rada by som sa s vami preto podelila o moje skúsenosti s učením sa nových vecí.

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Milujem sa učiť nové veci :-). Aj vy? 

Možno vás niečo z mojich skúseností zaujme a použijete to pri vašom štúdiu, a možno nielen pri študovaní mojich produktov.

Skúšala som rôzne spôsoby ako sa učiť pre mňa úplne nové veci:

  • ísť po častiach a snažiť sa ich hneď pochopiť
  • ihneď po naštudovaní si malej časti ju uviesť do praxe
  • prejsť si celú novú vec “naraz”, urobiť si celkový obraz ako to funguje a potom si všetko prejsť znova a skúšať to prakticky

Až keď som si uvedomila, že sa učím rôznymi spôsobmi, pochopila som, čo mi funguje najlepšie. Síce som chodila do školy, ale predmet “Ako sa efektívne učiť” som tam akosi nemala. Vy áno?

Spôsobom pokus / omyl som sa teda dopracovala k postupu, ktorý pre mňa funguje najefektívnejšie. A toto je on:

1. prejdem si celú novú tému naraz

Je mi jedno v akom formáte túto novú tému mám k dispozícii. Či je to kniha, kurz, video alebo niečo iné.

Naraz samozrejme nemusí byť v jednom kuse (v jeden deň), neprerušovane. Hlavne ak je téma pre mňa úplne nová, náročnejšia alebo obsiahlejšia, rozdelím si “učenie” na viac dní. Zámerne som dala slovo učenie do úvodzoviek, nakoľko v tejto fáze sa nijako vedome neučím. Iba informácie nasávam ako špongia – čítam, čítam a zase čítam (prípadne pozerám, počúvam).

Robím to tak, že si všetko prejdem bez toho, aby som sa akokoľvek prakticky zapájala. Nerobím napríklad cvičenia, ktoré sú v kurze zadané, ale teoreticky všetko “nasajem”. Snažím sa pochopiť danú problematiku.

Podľa zistení vedcov (možno aj tých amerických 🙂 ), pre udržanie informácií v našej dlhodobej pamäti veľmi pomáha spánok. A môže to byť spánok v noci, alebo rýchly 20-minútový “šlofík” medzi štúdiom.

Aj preto je lepšie učenie si rozložiť na viac menších častí a medzi jednotlivými blokmi učenia zaradiť spánok. Je efektívnejšie učiť sa po menších častiach (napríklad viac dní za sebou) ako si všetko naraz prejsť v jeden deň.

2. následne postupujem takto

  • vrátim sa k veciam, ktoré potrebujem lepšie pochopiť v súvislostiach
  • prejdem si tie časti, ktoré potrebujem spraviť (aplikovať) prakticky. Keď si totižto teraz pozriem konkrétny návod, už viem o čo ide a robím to s väčším sebavedomím
  • prípadne si všetko prejdem ešte raz. Veľakrát tam nájdem veci, ktoré som predtým prehliadla, alebo som im neprikladala dostatočnú dôležitosť. Ale keď poznám všetky súvislosti, dávajú mi tieto informácie nový význam

A tieto výhody získavam preto, lebo už viem, prečo sú veci ako sú, prečo sa to robí tak ako sa to robí a načo je to dobré.

Veľmi som túto metódu využila, keď som sa učila na skúšky na vysokú školu. Prvé dva ročníky som bola zamestnaná na plný úväzok a začala som aj podnikať. Takže času naozaj nebolo veľmi nazvyš. 

Mávali sme niekedy na jednu skúšku naozaj riadne “bichle” (knihy mali niekedy aj 400-600 strán). Môj spôsob bol taký, že som knihu proste čítala, čítala a čítala.

Nikdy som to nerobila tak, že by som si prečítala kapitolu a skúšala sa z nej, či si niečo pamätám. To mi nikdy veľmi nefungovalo.

Aj keď som sa koľkokrát zo začiatku fakt vôbec nevedela zaradiť, že “o čom je tá kniha?”, a nerozumela som tomu čo som čítala, pokračovala som v čítaní ďalej.

Postup je jednoduchý - proste to nevzdať!

Väčšinou až za polovicou knihy (a niekedy veru až skoro na konci) som zažila ten úžasný efekt, keď sa kvantita zmení na kvalitu. Prišlo to veľkolepé AHA a ja som pochopila danú tému a aj veci, ktoré som čítala predtým (od začiatku knihy). Jednoducho veci zapadli na svoje miesto. 

Tento postup sa mi osvedčil aj pri absolvovaní rôznych on-line a iných vzdelávacích kurzov. Aj tu som využila tento spôsob. 

Najprv som mala tendenciu riadiť sa pokynmi autora k týmto kurzom a robiť cvičenia vždy k téme ktorú sme prebrali. Ale to mi veľmi nešlo. Nerozumela som tomu čo odo mňa chcú, prečo to tak mám robiť atď.

Veľakrát som bola z toho frustrovaná a kurz som v termíne ani nedokončila.

Potom som si ale uvedomila ako som postupovala na vysokej škole a že by som to mohla použiť aj tu. Možno som si to hneď neuvedomila z toho dôvodu, že som študovala ešte za čias dinosaurov a nemali sme vymoženosti ako internet a Google. Na všetky skúšky sme sa učili iba z písomných materiálov (kníh, skrípt).

Tak ma spočiatku ani nenapadlo použiť tento postup aj pri rôznych on-line produktoch. A pritom je to takisto iba informácia, akurát zabalená v inom obale. 

Takže keď som pochopila, že mi viac vyhovuje pozrieť (prečítať) si to celé a získať tzv. BIG PICTURE (t.j. nadhľad a vedieť o čom to všetko je), mala som vyhraté. Proste som si vždy urobila o danej téme celkový obraz a následne som išla kurzom aj prakticky s tým, že som už poznala súvislosti a vedela som kam moja cesta vedie.

Skúste tento postup aj vy, verím že vám pomôže. Mne určite pomohol.

Och, ale takmer by som zabudla. Je k tomu potrebná ešte jedna VEĽMI dôležitá vec.

Váš záujem!!

Bez neho totiž nebude fungovať žiadna zaručená a overená metóda. Proste tomu musíte venovať čas. Vydržať a nevzdať sa. Samé vám to do hlavy nenaskáče.

Na záver vám dám ešte 2 krátke tipy ak sa rozhodnete vyskúšať môj postup.

TIP č. 1

Občas sa mi stane že sa k nejakej veci musím vrátiť viac-krát, ale vždy mi to prinesie úžitok. Po každom opakovaní sa cítim v danej téme viac “doma”. Nenadarmo sa hovorí, že opakovanie je matka múdrosti. 

TIP č. 2

V každom prípade by som vám odporúčala si moje produkty prejsť vždy “na komplet”.  Nič z nich nevynechať. Ak by ste totiž hneď spočiatku preskakovali z témy na tému a neišli by ste podľa toho, ako odporúčam, mohlo by sa stať, že by ste nepochopili všetky súvislosti. Alebo by vám chýbali dôležité informácie uvedené vo “vynechaných” častiach produktu.

Vyskúšať túto moju metódu môžete aj pri štúdiu eBookov/kurzov zdarma, ktoré som pre vás pripravila. Ak sa prihlásite nižšie na odber noviniek, získate aj jeden z našich produktov ZDARMA.

Ak pracujete alebo žijete v zahraničí, tak mám pre vás informácie ušité na mieru. Prihláste sa do môjho kurzu zDARma o daňovej rezidencii TU>> a zistite, prečo by ste sa rezidenciou vôbec mali zaoberať a načo sú práve Vám dobré zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia.

Či už využijete niečo z tohto môjho návodu, alebo vám lepšie funguje niečo iné, prajem vám rýchle a efektívne zvládnutie vašej aktuálnej “novej témy”.

Chcete byť informovaný o novinkách, článkoch a kurzoch z dielne Účto a dane polopate?

Zaregistrujte sa a navyše vám zadarmo pošlem ebook/video/audio 3+1 rady ako čítať (nielen) daňové zákony.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité iba pre účely spracovania tohto komentára. Zásady spracovania osobných údajov