Účto a dane vysvetlené polopate? Áno, aj to sa dá!

Písať o účtovníctve a daniach stručne, jasne, jednoducho a zrozumiteľne? Verím, že sa to dá a presne o tom je tento BLOG.

Volám sa Lenka Miklaš, som účtovníčka a daňová poradkyňa a už viac ako 20 rokov sa venujem tejto téme. 

Tu je celý článok ako video…

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

… alebo máte radšej podcast?

Ak radšej čítate, pokračujte ďalej ;-).

Takže čo je mojou ambíciou v mojom BLOGu?

Toto sú základné princípy, ktorými sa riadi tento BLOG:

Stručnosť

Keď ja hľadám nejakú informáciu, tak hľadám rýchlu a jasnú odpoveď. Ak nájdem niečo čo vyzerá ako odpoveď na moju otázku, tak si najprv popravde “čeknem” aký dlhý je článok. A priznám sa, ak je veľmi dlhý, tak hľadám ďalej. Mám rada stručné vysvetlenia.

Samozrejme vrámci možností. Dôvody mám rôzne, nemám čas, nechce sa mi to celé čítať (hlavne, ak neviem, či reálne dostanem odpoveď na to, čo hľadám), alebo …. hľadám proste najrýchlejšiu a najstručnejšiu cestu.

Popri všetkých našich povinnostiach je človek rád, keď vyrieši to čo potrebuje rýchlo a efektívne a ostane mu čas aj na seba, rodinu a relax. Takže, ak ste na tom podobne ako ja, verím že sa Vám môj BLOG bude páčiť.

Jasnosť

Sme zahltení informáciami z každej strany. Dnes sa veľa autorov venuje podrobnému vysvetleniu jednotlivých tém týkajúcich sa účtovníctva a daní. Na nete sa dá nájsť veľa skvelých článkov na rôzne témy a do rôznej hĺbky.

Ja sa chcem skôr zamerať na základné veci, pojmy a HLAVNE na PRINCÍPY – teda AKO TO VLASTNE FUNGUJE. Aby moji čitatelia pochopili, o čom tie dane a účtovníctvo vlastne sú. 

Jednoduchosť (bez zbytočných omáčok)

Budem sa snažiť všetko vysvetliť, tak, aby aj laik pochopil danú tému bez väčších problémov. Samozrejme, mohla by som citovať znenia zo zákonov alebo iných predpisov, ale toto práve nechcem.

Aj keď samozrejme okolo zákonov sa stále budeme “motať”. A niekedy sa možno nejakej tej “omáčke” nevyhnem. Ale verím, že žiadnu zbytočnú omáčku tu nenájdete.

Zrozumiteľnosť

Písať o daniach a účtovníctve zrozumiteľne je niekedy najväčší oriešok. Zákony sú niekedy napísané tak, že aj po dlhých rokoch, čo s nimi pracujem, ma dokážu niečím prekvapiť či zaskočiť. Niekedy len neveriacky pozerám, že čo z toho vylezie, keď si zle “domyslím” čiarku alebo spojku v texte.

A že sa mi to už pár krát veru stalo. Takže mojou ambíciou je vysvetliť Vám všetko zrozumiteľne, najlepšie aj s príkladmi z praxe. Aby ste vedeli, čo si máte pod danou témou predstaviť.

Prečo je ale vysvetlenie témy účtovníctva a daní pre mňa také dôležité? Finančná gramotnosť na Slovensku je žalostná. Ale tá daňová je na tom ešte horšie (a žiaľbohu, musím povedať, že veľa krát aj v “odborných” kruhoch a u podnikateľov). A pritom sa všetci denno – denne stretávame s tým, že dane platíme. A je úplne jedno, či ste zamestnanec, podnikateľ alebo máte svoju sro-čku…

Keďže témou daní a účtovníctva žijem, bude to pre mňa niekedy ťažké udržať sa a nenapísať Vám do článkov všetko, čo by som chcela. Držte mi palce, budem sa naozaj snažiť dodržiavať tieto pravidlá.

Moje články by som chcela poňať ako PUZZLE. Každý článok by mal byť dielikom k tomu, aby ste účtovníctvu a daniam lepšie rozumeli. Malé dávky “učiva” sú lepšie na zapamätanie ako veľa informácií naraz. A samozrejme je dokázané, že spánok medzi učením pomáha upevňovať naše vedomosti a presúvať ich do dlhodobej pamäte. 

Tak uvidíme aké veľké PUZZLE z toho nakoniec bude. Hádam sa dostaneme pod 1000 kusové :-)))))). Ale nieeeeee, až také hrozné to nebude. 

Ak máte nejakú tému, ktorú by ste takýmto spôsobom chceli vysvetliť, pošlite mi námet a ja sa na to pozriem.

Alebo ak sa Vám bude zdať, že som niečo vysvetlila komplikovane a potrebujete k tomu ešte niečo dodať, dajte mi vedieť.

Kontakt na mňa nájdete tu.

Takže ešte raz VITAJTE na mojom blogu, kde sa dozviete všetko, čo potrebujete vedieť o účtovníctve a daniach – a možno aj trochu iným spôsobom, ako ste boli zvyknutí.

A vrámci mojich základných pravidiel, tu uvedených, týmto končím tento “objasňujúci” článok. 

Teším sa na spätnú väzbu od Vás, či sa mi darí túto moju ambíciu naplniť.

Majte sa krásne

Chcete byť informovaný o novinkách, článkoch a kurzoch z dielne Účto a dane polopate?

Zaregistrujte sa a navyše vám zadarmo pošlem ebook/video/audio 3+1 rady ako čítať (nielen) daňové zákony.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité iba pre účely spracovania tohto komentára. Zásady spracovania osobných údajov