Hovorí sa, že na tomto svete sú na 100 % isté iba dve veci. A jednou z nich sú práve dane!
Myslím si, že všetci z nás sú viac alebo menej zmierení s tým, že musíme platiť dane. Nemyslím teraz DPH-čku alebo spotrebné dane, ktoré platíme tým, že si ideme nakúpiť potraviny, alebo natankovať do auta.
Myslím dane z príjmu. Tzn. zdanenie našich ťažko zarobených peniažkov takým spôsobom, že časť z nich posielame priamo do štátnej pokladnice.
Práve na všetky tieto otázky nájdete riešenie, keď zistíte odpoveď na jednu jedinú otázku:
Čo je to ale vlastne tá daňová rezidencia a čo znamená byť daňovým rezidentom nejakej krajiny?
Hneď vám to vysvetlím.
V krajine, kde ste považovaný za daňového rezidenta, zdaňujete svoje celosvetové príjmy!
To znamená, že tam musíte zdaniť nielen príjmy, ktoré ste dosiahli v krajine svojej rezidencie, ale aj príjmy, ktoré ste dosiahli kdekoľvek inde na svete.
Kedysi som sa aj ja mylne domnievala, že človek môže byť daňovým rezidentom vždy iba v jednej krajine. Proste som si myslela, že ak napríklad zistí, že je daňovým rezidentom Slovenska, tak má všetko vyriešené. Časom som ale prišla na to, že to nie je také jednoduché.
Stále viac mojich klientov (Slovákov) bolo v situácii, keď pracovali, alebo žili v zahraničí.
A ja som bola “donútená” sa témou rezidencie zaoberať podrobnejšie.
Potrebovala som vyriešiť dilemu, či majú na Slovensku podať daňové priznanie, alebo nie. Prípadne, či majú na Slovensku platiť aj nejaké dane. Vo väčšine prípadov zaplatili dane už v krajine, kde pracovali. Tak čo s tým všetkým ďalej?
Ako prvé som potrebovala zistiť, v ktorej krajine sú považovaní za daňového rezidenta.
Podotýkam, že otázka daňovej rezidencie môže byť pre vás témou aj v takom prípade, ak ste sa natrvalo ešte nepresťahovali do danej krajiny. Ale aj vtedy, ak napríklad do nejakej krajiny pravidelne dochádzate.
Áno, môžete si myslieť (rovnako ako niektorí moji klienti), že daňový úrad nemá odkiaľ vedieť, že máte nejaký príjem zo zahraničia.
Na nedostatočné zdieľane informácií vrámci štátnej správy na Slovensku sa zrejme spoliehali aj niektorí z tých takmer 13.000 ľudí, ktorí predali svoju nehnuteľnosť v rokoch 2016 až 2020 a príjem nezdanili. A Finančná správa (daňové úrady) im vo februári 2021 poslala “liebes Brief-y” v zmysle:
“Podľa evidencie z katastra ste predali nehnuteľnosť, nezabudli ste nám podať daňové priznanie a zaplatiť daň?”. Podotýkam, že ak im taká povinnosť vznikla, tak musia doplatiť nielen daň z príjmu, ale aj zdravotné poistenie.
Je to tak, daňové úrady vás môžu vyzvať na plnenie si vašich povinností aj niekoľko rokov dozadu.
Samozrejme, zodpovednosť za plnenie si vašich daňových povinností je vždy na vás.
Nie je za ne zodpovedný váš účtovník alebo daňový poradca.
Osobne si myslím, že výmena informácií medzi štátmi bude stále naberať na intenzite. A to na kvantite, ale aj na kvalite. A keby sa jednalo o mňa, ja by som radšej pokojne spávala. Rozhodnutie je ale iba na vás. Či sa otázkou svojej daňovej rezidencie budete zaoberať, alebo nie. A aj to, či si budete plniť všetky vaše daňové povinnosti.
Ak sa ale rozhodnete, že sa chcete otázkou vašej rezidencie zaoberať, mám pre vás riešenie. Poviem vám o ňom už o chvíľočku.
Ako som už spomínala vyššie, ako daňový rezident zdaňujete v štáte svojej rezidencie svoje celosvetové príjmy.
Možno si teraz poviete – no však v poriadku, čo mám riešiť? Proste som Slovák, tak som daňovým rezidentom Slovenska.
Možno áno, možno nie!
To, či ste daňovým rezidentom Slovenska, nie je závislé od vašej štátnej príslušnosti.
NEEXISTUJE rovnica
štátny príslušník SR = daňový rezident SR
Toto neplatí.
To, či ste považovaný za daňového rezidenta Slovenska závisí od toho, či spĺňate niektorú z podmienok uvedenú v zákone č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len zákon o dani z príjmov). Ak spĺňate aspoň jednu z tam uvedených podmienok, ste daňovým rezidentom Slovenska.
Ak si myslíte, že sme práve skončili, tak toto je iba začiatok 🙂
Môžete teda zistiť, že buď ste daňovým rezidentom Slovenska, alebo nie ste.
Ak ale žijete alebo pracujete v inej krajine ako je Slovensko, mali by ste zistiť, či nie ste náhodou aj v tejto krajine považovaný za daňového rezidenta. A to aj v takom prípade, ak už viete, že ste považovaný za daňového rezidenta Slovenska v zmysle ustanovení zákona o dani z príjmov.
Môže sa stať, a býva to dosť častá situácia, že budete považovaný zároveň za daňového rezidenta Slovenska, aj štátu, kde pracujete alebo žijete. V takom prípade, ak majú tieto dva štáty medzi sebou uzatvorenú zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia, použijete ju.
Uplatnením zmluvy zistíte, v ktorej z týchto dvoch krajín si budete plniť svoje daňové povinnosti ako daňový rezident.
Lebo ak by neexistovala zmluva, tak ste rezidentom dvoch štátov zároveň. A bodka. A to by znamenalo zdaňovať svoje celosvetové príjmy zároveň v dvoch krajinách!
Ešte by som rada podotkla jednu veľmi dôležitú vec.
To, či ste alebo nie ste daňovým rezidentom nejakej krajiny, nie je otázkou VÁŠHO osobného rozhodnutia!
Nemôžete sa rozhodnúť, že vám nejaká krajina viac vyhovuje a tak budete daňovým rezidentom v nej.
Keď už budete vedieť, rezidentom ktorého štátu ste, budete vedieť, v ktorom štáte si máte plniť aké povinnosti. Lebo iné povinnosti má daňový rezident a iné nerezident. A v štáte rezidencie vám môžu vzniknúť aj iné (daňové) povinnosti, ako je len daň z príjmov.
Pripravila som pre vás dva kurzy zaoberajúce sa rezidenciou:
V prvom z nich sa podrobne zaoberám témou daňovej rezidencie. Vysvetlím vám v ňom, ako zistíte, či ste rezidentom Slovenska alebo rezidentom iného štátu.
A vysvetlím vám v ňom aj to, ako máte postupovať, ak zistíte, že ste rezidentom dvoch štátov zároveň.
Tiež vám v ňom objasním, aké máte povinnosti voči Slovensku a voči inému štátu v závislosti od toho, rezidentom ktorého štátu ste.
V druhom kurze idem v téme daňovej rezidencie viac do hĺbky. Vysvetlím vám v ňom, čo to vlastne znamená uplatniť zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia. A na praktických príkladoch vám vysvetlím ako sa zabraňuje dvojitému zdaneniu rôznymi metódami. T.j. ako sa praxi zabezpečí to, že nebudete platiť dane 2x.
Tiež v ňom nájdete informácie o tom, ako získate potvrdenie o vašej rezidencii, a veľa ďalšieho.
Ak si chcete hneď teraz prečítať niečo viac o téme daňovej rezidencie, mám tu pre vás DARČEK – kurz „Rezidencia zDARma“. Stiahnite si ho a získajte hneď teraz viac informácií o téme rezidencie. Stiahnite si ho tu ⬇️:
Chcete byť informovaný o novinkách, článkoch a kurzoch z dielne Účto a dane polopate?
Zaregistrujte sa a navyše vám zadarmo pošlem ebook/video/audio 3+1 rady ako čítať (nielen) daňové zákony.